Dijeta nije najbolji izbor kad je mršavljenje gojazne dece u pitanju a posebno ne neka od dijeta koje se primenjuju za odrasle….
Pravilna ishrana dece ključna je u sprečavanju problema s kojim se suočava sve više roditelja. Jedan od najčešćih problema današnjice s kojim se susreću roditelji jeste dečja gojaznost. Nepravilna ishrana, loše navike u ishrani i nedovoljno fizičke aktivnosti glavni su uzroci sve većeg broja gojaznih mališana. Gojaznost je bolest, kao i uzročnik mnogih bolesti, ali povoljna okolnost jeste to što se može lečiti i izlečiti uz program ishrane koji je kreirala dr Ana Gifing.
Dijeta za decu mora da se značajno razlikuje od dijete za odrasle jer su deca u periodu rasta i razvoja pa bi bilo kakva restriktivna ishrana nanela dosta štete.
Ipak hrono dijeta za decu koja ne zabranjuje velili broj namirnica se može primeniti.Dnevni unos hrane trebalo bi podeliti na tri glavna obroka i dve užine. U hronoishrani doručak se ne sme izostaviti, a trebalo bi ga obaviti do deset sati ujutru. Neophodno je beli hleb i proizvode od belog brašna zameniti integralnim. Savetuje se konzumiranje žitarica od celog zrna, integralnog pirinča te žitaričnih kaša. Iz dečje ishrane treba eliminisati mesne prerađevine koje sadrže konzervanse i pojačivače ukusa. Tri do četiri sata nakon doručka mališani bi trebalo da pojedu užinu – orašaste plodove, dok ručak mora biti bogat proteinima (na primer, crveno meso u kombinaciji s povrćem koje ne sadrži škrob). Umesto mesa, dozvoljeni su pirinač odnosno integralna testenina u kombinaciji s povrćem. Popodnevna užina može biti nalik prepodnevnoj – orašasti plodovi, voće s niskim glikemijskim indeksom, suvo voće ili zdrav slatkiš. Za večeru bi trebalo pripremiti meso ili ribu sa salatom, a po potrebi mogu se dodati i ugljeni hidrati kao što su integralni pirinač ili žitarice s povrćem…
Doručak
Fritata s čeri paradajzom
Sastojci:
– 8 jaja, 700 g speltinog griza, 300 ml kisele vode, 200g šunke, 7 zelena paprika, 2 crvene paprike, 2 čeri paradajza, peršunov list, so, biber, začini po ukusu, maslinovo ulje
Priprema:
U dubljoj posudi penasto umutiti jaja, dodati speltin griz i kiselu vodu pa dobro ulupati.
Šunku, crvenu i zelenu papriku iseći na kockice, paradajz na kolutove, a peršun sitno iseckati.
U umućena jaja dodati šunku, papriku i maslinovo ulje pa dobro promešati. Posoliti, pobiberiti, začiniti po ukusu i promešati.
Smesu sipati u podmazan pleh, po vrhu poredati ceri paradajz, posuti peršunom i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 25 minuta.
Ručak
Ražnjići s paprikom
Sastojci:
2 veća svinjska filea, 2 crvene paprike, 2 zelene paprike, rendana kora od 1 limuna, 1/2 kašičice mlevene paprike, 7 glavica crvenog luka, origano, kari, so, ulje
Priprema:
Svinjske filee zaseći po sredini, zatim ih otvoriti i preko najlon kese blago istanjiti tučkom za meso da bi se dobila veća šnicla. Zatim šnicle iseći na manje pravougaonike 3×2 cm. Crveni luk iseći na deblje kolutove, paprike očistiti od semena i peteljki te ih, kao i meso, iseći na pravougaonike podjednake veličine. Posebno pripremiti smesu za marinadu. Sjediniti rendanu koru limuna i mlevenu papriku, origano, kari sos i ostale začine po ukusu. Sipati ulje i promešati. U pripremljenu marinadu dodati isečeno meso, pa promešati i ostaviti u frižideru da miruje sat vremena.
Na štapiće za ražnjiće naizmenično slagati marinirano meso, luk i papriku dok se ne popune. Potom ih peći u gril tiganju na malo ulja, najpre s jedne, a potom i s druge strane, dok ne porumene.
Večera
Belanca s paštetom od tunjevine
Sastojci:
– 6 kuvanih belanaca 180 g tunjevine, manji crni luk, limunov sok, peršunovo lišće, so, biber, malo crvene paprike, nekoliko maslina ili šampinjona, mladi luk ili vlašac
Priprema:
Skuvati jaja, ohladiti ih i oljuštiti. Preseci ih napola po dužini i izvaditi žumanca. Luk sitno iseckati. Tunjevinu ocediti od viška masnoće i usitniti viljuškom ili u blenderu. Zatim dodati luk, malo soli, biber, nekoliko kapi soka od limuna i iseckan peršun, pa dobro promešati. Pripremljenom paštetom napuniti polovine belanaca i posuti sitno seckanom paprikom i mladim lukom ili vlascem. Po i želji ukrasiti kolutovima masline i svežim šampinjonima.
Savet:
Po želji u paštetu možete dodati beli luk, kari ili kapar.
Desert
Kolač s pomorandžom
Sastojci:
225 g speltinog brašna, 1 kašičica praška za pecivo, 1 kašičica stevije, 1 kašičica iseckanog ruzmarina, 1 veća neprskana pomorandža, 1 neprskani limun, 3 jajeta, prstohvat soli, 60 ml bademovog mleka, 150 ml maslinovog ulja
Priprema:
U odgovarajućoj posudi pomešati brašno s praškom za pecivo i stevijom u prahu, dodati ružmarin, izrendanu koru pomorandže, limun i malo soli. Posebno umutiti jaja, dodati bademovo mleko i maslinovo ulje, pa lagano pomešati s brašnom. Pomorandžu iseći na kolutove, poredati ih na dno podmazanog kalupa za kolače (prečnika 22 cm), preliti prethodno pripremljenom smesom i peći u rerni na 200°C oko 40 minuta. Kada se kolač prohladi, pažljivo ga okrenuti i prebaciti na tanjir.
Savet:
Desert je dozvoljen onima koji imaju željenu telesnu težinu!
Kad je u pitanju dijeta za decu najbolje je da odvedete dete kod nutricioniste da on sastavi jelovnik na osnovu mnogih informacija koje dobije od vas i na osnovu pregleda deteta.